Make your own free website on Tripod.com

1960'LI YILLARIN İKİNCİ YARISINDAN İTİBAREN, ÇEŞİTLİ ÜLKELERDE YERLEŞİK OLAN ERMENİ GRUPLARIN, TÜRKİYE ALEYHİNE BAŞLATTIKLARI KARALAMA KAMPANYALARI İLE VARLIĞINI HİSSETTİREN SÖZDE ERMENİ SORUNU, "KANLI ERMENİ TERÖRİZMİ"NE DÖNÜŞMÜŞTÜR.

TÜRKİYE AÇISINDAN ERMENİ SORUNUNUN ÖNEMLİ BİR BOYUTU, ERMENİLERİN TÜRKLERE KARŞI SİLAHLI TERÖR METODOLOJİSİNİ KULLANMAYA BAŞLAMALARIDIR. ÖZELLİKLE TÜRK DEVLET ADAMLARINA YÖNELTİLEN BU TAARRUZİ STRATEJİ İLK DEFA 1905'DE II. ABDÜLHAMİT'E YAPILAN BOMBALI SALDIRI İLE BAŞLAMIŞTIR. 1965 YILINA KADAR SAKİN BİR DÖNEM GEÇİRDİKTEN SONRA, ERMENİ LOBİSİNİN DESTEĞİYLE TERÖR HAREKETLERİ BİRDENBİRE TEKRAR ORTAYA ÇIKARILMIŞ, 1972 YILI SONUNA KADAR ÇEŞİTLİ ÜLKELERDE 20'YE YAKIN ANIT DİKİLMİŞ, BASIN VE YAYIN FAALİYETLERİ PROGRAMLI OLARAK UYGULAMAYA KONMUŞTUR.

BU TARİHTEN İTİBAREN TÜRKİYE'YE YÖNELİK ERMENİ FAALİYETLERİ, "DÖRT T" PLANI ÇERÇEVESİNDE UYGULAMAYA KONULMUŞTUR. BU PLAN, SÖZDE ERMENİ SORUNUNUN TÜM DÜNYADA TANITILMASI (TERÖRİZM İLE), TANINMASI (SOYKIRIMIN KABULÜ ATAMASI), TAZMİNAT ALINMASI (TÜRKİYE'DEN) VE TOPRAK ELDE EDİLMESİ (TÜRKİYE'DEN) AŞAMALARINI İÇERMEKTEDİR.

ERMENİ TARİHÇİLERİN BİR KISMI, M.Ö. ALTINCI YÜZYILDA KUZEY SURİYE VE KİLİKYA BÖLGESİ'NDE YAŞAYAN HİTİTLERDEN OLDUKLARINI, BİR DİĞER KISMI İSE NUH'UN OĞULLARINDAN HAYK'A DAYANDIKLARINI İDDİA ETMEKTEDİR.

GÖRÜLÜYOR Kİ, ERMENİ TARİHÇİLERİ BİLE KÖKENLERİ KONUSUNDA FİKİR BİRLİĞİ İÇİNDE DEĞİLDİR. O HALDE TARİH BOYUNCA MİLLET VE BAĞIMSIZ BİR DEVLET OLMA VASFINI YAKALAYAMAYAN BU TOPLUMUN, HERHANGİ BİR BÖLGEYE "VATANIMIZDIR" DEMELERİ MÜMKÜN GÖRÜLMEMEKTEDİR. "BÜYÜK ERMENİSTAN" HAYALİNİN DE, TAMAMEN YAYILMACI BİR DÜŞÜNCENİN ÜRÜNÜ OLDUĞU DEĞERLENDİRİLMEKTEDİR.

1071'DE TÜRK HAKİMİYETİNE GİREN ERMENİLER'İ, BİZANS'IN ZULÜM İDARESİNDEN KURTARAN VE ONLARA İNSANCA YAŞAMA HAKKINI BAHŞEDEN, SELÇUKLU TÜRKLERİ OLMUŞTUR. FATİH DÖNEMİNDE İSE, ERMENİLERE DİN VE VİCDAN HÜRRİYETİ VERİLMİŞ, ERMENİ CEMAATİ İÇİN DİNİ VE SOSYAL FAALİYETLERİNİ YÖNETMEK ÜZERE ERMENİ PATRİKLİĞİ KURULMUŞTUR.

ERMENİLER, 19 UNCU YÜZYILIN SONLARINA KADAR OSMANLI İDARESİNDE, TÜRK İNSANININ HOŞGÖRÜSÜNDEN DE YARARLANARAK, ADETA ALTIN ÇAĞLARINI YAŞAMIŞLARDIR. ASKERLİKTEN MUAF TUTULAN VE KISMEN VERGİ MUAFİYETİ TANINAN ERMENİLER, TİCARET, ZANAAT VE TARIM İLE İDARİ MEKANİZMALARDA ÖNEMLİ GÖREVLERE YÜKSELME FIRSATINI ELDE ETMİŞLERDİR. RUM İSYANINDAN SONRA BOŞALAN OSMANLI HARİCİYESİNE YERLEŞTİRİLEN ERMENİLER'E OSMANLI DEVLETİ'NE HİZMETLERİNDEN DOLAYI "MİLLETİ SADIKA" ADI VERİLMİŞTİR

OSMANLI DEVLETİ ZAYIFLAMAYA BAŞLAYIP, HEMEN HER KONUDA AVRUPA'NIN MÜDAHALESİNE MARUZ KALINCA, TÜRK - ERMENİ İLİŞKİLERİNDE DE BİR BOZULMA DEVRİ BAŞLAMIŞTIR. BATILI ÜLKELER OSMANLI DEVLETİ'Nİ BÖLEREK BÖLGESEL ÇIKARLARINA ULAŞABİLMEK İÇİN ERMENİLER'İ TÜRK TOPLUMUNDAN KOPARMAYI HEDEFLEMİŞLERDİR.

ISLAHAT FERMANI İLE MÜSLÜMANLAR VE GAYRİ MÜSLİMLER EŞİT STATÜYE GETİRİLİNCE AYRICALIKLARINI KAYBEDEN ERMENİLER, 1877 - 1878 OSMANLI - RUS SAVAŞI SONUNDA, RUSYA'DAN "İŞGAL ETTİĞİ DOĞU ANADOLU TOPRAKLARINDAN ÇEKİLMEMESİNİ, BÖLGEYE ÖZERKLİK VERİLMESİNİ VEYA ERMENİLER LEHİNE ISLAHAT YAPILMASINI" TALEP ETMİŞLERDİR. BU İSTEKLERLE BİRLİKTE ERMENİ SORUNU İLK KEZ ORTAYA ÇIKMAYA VE ULUSLAR ARASI BİR ŞEKİL ALMAYA BAŞLAMIŞTIR.

ERMENİLER'E SIRASIYLA, ANADOLU'DA; "KARA HAÇ", "ARMENAKAN" VE "VATAN KORUYUCULARI", CENEVRE'DE; "HINÇAK", TİFLİS'TE; "TAŞNAK" KOMİTELERİ KURDURULMUŞTUR. BU KOMİTELERE HEDEF OLARAK DOĞU ANADOLU TOPRAKLARI, AMAÇ OLARAK İSE OSMANLI ERMENİLERİ'NİN BİRLİĞİ GÖSTERİLMİŞTİR.

BU AMAÇLA KIŞKIRTILAN ERMENİ KOMİTELERİ, İLK OLARAK 1890 ERZURUM İSYANI OLMAK ÜZERE, KUMKAPI GÖSTERİSİ, KAYSERİ, YOZGAT, ÇORUM VE MERZİFON OLAYLARI, SASON İSYANI, BAB-I ALİ GÖSTERİSİ, ZEYTUN VE VAN İSYANI, OSMANLI BANKASI'NIN İŞGALİ, ABDULHAMİT'E SUİKAST TAŞEBBÜSÜ VE 1909 ADANA İSYANLARINI ÇIKARTMIŞLARDIR. BU İSYANLAR SIRASINDA, 1914'DE ZEYTUN'DA 100, 1915 VAN OLAYLARINDA 3000 VE 1914-1915 MUŞ OLAYLARINDA 20.000 TÜRK; ERMENİ MEZALİMİ SONUCU HAYATLARINI KAYBETMİŞTİR. DEVLET ARŞİVLERİ VERİLERİNE GÖRE TEHCİR ESNASINDA ERMENİ KATİLLERCE KATLEDİLEN TÜRK SAYISI TOPLAM OLARAK 517,000’İN ÜZERİNDEDİR.

ERMENİLER, TÜRK HALKINA EN BÜYÜK ZARARI, BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI SIRASINDA GİRİŞTİKLERİ KATLİAMLARLA VERMİŞTİR. BU DÖNEMDE ERMENİLER; RUSLAR HESABINA CASUSLUK YAPMIŞ, SEFERBERLİK GEREĞİ YAPILAN ASKERE ALMA ÇAĞRISINA UYMAKSIZIN ASKERDEN KAÇMIŞ, ASKERE GELİP SİLAH ALTINA ALINANLAR İSE SİLAHLARI İLE BİRLİKTE RUS ORDUSU SAFLARINA GEÇEREK, "VATANA İHANET" SUÇUNU TOPLUCA İŞLEMİŞLERDİR. DAHA SEFERBERLİĞİN BAŞLANGICINDA, TÜRK BİRLİKLERİNE KARŞI SALDIRIYA GEÇEN ERMENİ ÇETELERİ, TÜRK KÖYLERİNE BASKINLAR DÜZENLEMEK SURETİYLE SİVİL HALKA BÜYÜK ZARAR VERMİŞLERDİR. ORNEĞİN VAN’IN ZEVE KÖYܒNÜN BÜTÜN HALKI, KADIN, ÇOCUK VE YAŞLI DEMEDEN, ERMENİLER TARAFINDAN ÖLDÜRÜLMÜŞTÜR.

OSMANLI HÜKÜMETİ’NİN BÜTÜN İYİ NİYETİNE RAĞMEN, ÜLKEDE ERMENİ OLAYLARININ GİDEREK YOĞUNLAŞMASI, SAVUNMASIZ KALAN TÜRK KADIN VE ÇOCUKLARINA ERMENİ SALDIRILARININ ARTMASI VE ORDUNUN BİR ÇOK CEPHEDE SAVAŞ HALİNDE BULUNMASI NEDENİYLE MAHALLİ İSYANLARIN TOPYEKÜN BİR İHANETE DÖNÜŞMEMESİ İÇİN, CEPHE GERİSİNİN EMNİYETE ALINMASI İHTİYACI DOĞMUŞTUR.

BU MAKSATLA, 24 NİSAN 1915'DE ERMENİ KOMİTELERİ KAPATILMIŞ VE YÖNETİCİLERİNDEN 2345 KİŞİ, "DEVLET ALEYHİNE FAALİYETTE BULUNMAK" SUÇUNDAN TUTUKLANMIŞTIR. ERMENİLERİN HER YIL "SÖZDE SOYKIRIM ANMA GÜNÜ" OLARAK ANDIKLARI 24 NİSAN, BU TARİH OLUP TEHCİRLE ALAKALI DEGİLDİR."

KOMİTELERİN KAPATILMASI, ELE BAŞLARININ VE BAZI TERÖRİSTLERİN TUTUKLANMASI, OLAYLARI YATIŞTIRACAĞINA DAHA DA ŞİDDETLENDİRMİŞTİR. OSMANLI HÜKÜMETİ SON İNSANİ ÇARE OLARAK; SAVAŞ BÖLGELERİNDEKİ HALK İLE OSMANLI DEVLETİ'NE KARŞI CASUSLUK VE HİYANETLERİ GÖRÜLENLERİN, AYRI AYRI -VEYA BİRLİKTE SAVAŞ ALANLARINDAN UZAK YERLERE "SEVK VE İSKANI" İÇİN 27 MAYIS 1915'DE "TEHCİR KANUNU"NU ÇIKARMIŞTIR.

ERMENİLERİN DOĞU ANADOLU'DA SAVAŞ VE TEHCİR SIRASINDA KAYIPLAR VERDİKLERİ DOĞRUDUR. ANCAK BU KAYIPLAR, DOĞU ANADOLU'DA YAŞANAN SAVAŞ VE İSYANLAR NEDENİYLE ASAYİŞİN SAĞLIKLI OLARAK SAĞLANAMAMASI, ARAÇ, YAKIT, GIDA, İLAÇ YETERSİZLİĞİ, AĞIR İKLİM ŞARTLARI İLE TİFÜS GİBİ SALGIN HASTALIKLARIN YOL AÇTIGI TAHRİBAT SONUCU MEYDANA GELMİŞTİR.

GÖÇE TABİ TUTULANLAR, İMPARATORLUK SINIRLARI İÇİNDE, ORDU-KASTAMONU, ANKARA-NİĞDE, MALATYA-MARAŞ, DİYARBAKIR-URFA-ADANA VE SURİYE-IRAK BÖLGELERİNE GÖNDERİLMİŞ OLUP, 1916 EKİM SONUNA KADAR TOPLAM 702.900 KİŞİNİN GÖÇ ETTİRİLDİĞİ BELGELERİYLE SABİTTİR.

1914 YILI RESMİ VERİLERİNE GÖRE OSMANLI DEVLETİ'NDE 1.234.671 ERMENİ NÜFUSU BULUNMAKTADIR. BU SAYI ERMENİ PATRİKHANESİ'NE GÖRE 2.5 MİLYON, LOZAN KONFERANSI ERMENİ HEYETİNE GÖRE 2.2 MİLYON, BRİTANNİCA'YA GÖRE 1.5 MİLYON, VE İNGİLİZ YILLIĞINA GÖRE 1 MİLYON OLARAK BELİRTİLMEKTEDİR.

BUNA GÖRE EN FAZLA 700.000 KİŞİNİN GÖÇE TABİ TUTULDUGU BİR YER DEĞİŞTİRME OLAYINDA, ERMENİLERİN İDDİA ETTİĞİ GİBİ 2-3 MİLYON KİŞİNİN ÖLDÜRÜLMESİ MÜMKÜN DEĞİLDİR. ÇÜNKÜ, ZATEN OSMANLI DEVLETİ İÇİNDE 1.230.000 CİVARINDA ERMENİ BULUNMAKTADIR. BUNUN DA ÖTESİNDE EĞER OSMANLI DEVLETİ ERMENİ TEBAASINDAN KURTULMAK İSTESEYDİ, BUNU ASİMİLASYON YOLUYLA HALLEDEBİLİRDİ. OYSA AÇIKLANDIGI ÜZERE ERMENİLER, İMPARATORLUK İÇERİSİNDE TÜRKLERDEN BİLE RAHAT BİR YAŞAM SÜRDÜRMÜŞLERDİR.

0 HALDE SÖZDE ERMENİ SOYKIRIM İDDİASI TAMAMEN UYDURMA OLUP, HİÇ BİR BELGE VE KANITA DAYANMAYAN, HUKUKİ ZEMİNDEN YOKSUN OLAN VE TÜRK DÜŞMANLIĞI ÜZERİNE BİNA EDİLEN, GERÇEK DIŞI, BİR HAYAL ÜRÜNÜDÜR.

OSMANLI DEVLETİ TEHCİR EDİLEN ERMENİLERİN CAN VE MAL EMNİYETİNİN ÖZELLİKLE ÜZERİNDE DURMUŞ VE GEREKLİ TEDBİRLERİN ALINMASI İÇİN DEVAMLI TALİMAT VERMİŞTİR. BU KONULARDA GEREKLİ DİKKATİ GÖSTERMEYENLERLE SUÇ İŞLEYENLER TUTUKLANARAK MAHKEMELERE SEVKEDİLMİŞTİR. BU GİBİ DURUMLARIN İNCELENMESİ İÇİN HARBİYE NEZARETİ’NDE ÖZEL BİR SORUŞTURMA KURULU OLUŞTURULMUŞ VE BU KURUL 1918 BAŞINA KADAR GÖREVİNİ YAPMIŞTIR. ADI GEÇEN BU SORUŞTURMA KURULUNDA, SAİT HALİM PAŞA VE BÜTÜN OSMANLI BAKANLAR KURULU SORGULANMIŞ VE BAKANLAR İFADE VERMİŞLERDİR.

8 MART 1919 TARİİHLİ “DERSAADET DİVAN-I HARB-İ ÖRFİSİ HAKKINDA KARARNAME” İLE 16 ARALIK’TA KURULAN DİVAN-I HARB ÜYELERİNİ DEĞİŞTİREREK BÜTÜN ÜYELERİ ASKERLERDEN OLUŞAN YENİ BİR DİVAN-I HARB KURULMUŞ VE BAŞKANLIĞINA DA MUSTAFA PAŞA’YI GETİRİLMİŞTİR. NEMRUT MUSTAFA PAŞA DİVAN-I HARBİ OLARAK TA BİLİNEN BU MAHKEME SUÇLU GÖRÜLENLERİ MAHKEMELERE SEVKETMİŞTİR. BU ŞEKİLDE ÇEŞİTLİ VİLAYET VE MUTASARRIFLIKLARDA TOPLAM 1397 KİŞİ BOĞAZLIYAN KAYMAKAMI KEMAL BEY, BAYBURT KAYMAKAMI NUSRET BEY İDAMLARINDA OLDUĞU GİBİ İDAM DA DAHİL OLMAK ÜZERE ÇEŞİTLİ CEZALARA ÇARPTIRILMIŞTIR. VE BU DAVADAN GÜNÜMÜZE KADAR ERMENİ KAFATASI AVCILARI TEHCİRLE İLGİLİ SİSTEMATİK BİR DEVLET KATLİAMINI İSPAT EDEMEMİŞLERDİR.

OSMANLI DEVLETİNİN ERMENİ KÖKENLİ VATANDAŞLARIMIZIN ÖLÜMÜNDE SORUMLULUĞU OLABİLECEK MEMURLARINI YARGILAYIP CEZALANDIRMASI, TEHCİR ESNASINDAKİ ÖLÜMLERİN PLANLI VE SİSTEMATİK BİR KATLİAM OLMADIĞI GERÇEĞİNİ GÖZLER ÖNÜNE SERMEKTEDİR.

ASLINDA ERMENİLER, GEÇMİŞTE HAKİMİYETİ ALTINDA YAŞADIKLARI DEVLETLERE İHANETLERİNDEN DOLAYI BİR ÇOK KEZ BUNA BENZER GÖÇ HAREKETLERİNE TABİ TUTULMUŞLARDIR. SASANİLER 379'LARDA 70.000 ERMENİYİ İRAN'A, BİZANSLILAR 1025'LERDE DOĞU ANADOLU'DAKİ 40.000 ERMENİ'Yİ SİVAS VE KAYSERİ'YE, MEMLUKLAR 1250'LERDE 10.000 KADAR ERMENİ'Yİ MISIR'A, 1743'DE İRANLILAR 24.000 ERMENİ'Yİ İRAN İÇLERİNE VE 1777'DE KIRIM'I İŞGAL EDEN RUSLAR BÖLGEDEKİ BİNLERCE ERMENİ'Yİ STEPLERE SÜRMÜŞTÜR.

TARİH BOYUNCA SAYISIZ GÖÇ VE SÜRGÜN OLAYINA MARUZ KALAN ERMENİLERİN, BUNLARIN HİÇ BİRİNİ GÜNDEME GETİRMEDEN, SADECE 1915'DE OSMANLI DEVLETİ TARAFINDAN SON DERECE HAKLI GEREKÇELERLE GÖÇE TABİ TUTULMALARINI SÖZDE SOYKIRIM ADI İLE SORUN HALİNE GETİRMELERİ MAKSATLI OLUP, TÜRKİYE'NİN BÜTÜNLÜĞÜNÜ BOZMAYA YÖNELİK POLİTİKALARIN BİR ÜRÜNÜDÜR. BAZI ÜLKELERİN, AFRİKA VE BALKANLAR'DA YAŞANMAKTA OLAN GERÇEK ANLAMDAKİ SOYKIRIM HAREKETLERİNE SEYİRCİ KALARAK, SÖZDE ERMENİ SOYKIRIMINA SAHİP ÇIKMALARI, BUNUN EN İYİ GÖSTERGESİDİR.