Make your own free website on Tripod.com

Dağda İtiraf

Dagda Itiraf

Tarihe karışıyorlar
MEHMETÇİK'in vurduğu darbelerle tükenen PKK, İran'da yapılan sözde 7. Kongresi'nde bitişini açıkladı. Apo'nun kardeşi Osman Öcalan, 'TC, üzerimize, tankla, uçakla, aramızdaki hainlerle geldi. Başkanımızı esir aldı. Silahlı mücadeleyi kaybettik' itirafında bulundu.

Bölücüler birbirine düştü
BÜYÜK moral çöküntüsü ve parasızlık yaşadıklarını vurgulayan Öcalan, silah bırakmaya karşı çıkan Cemil Bayık ve Duran Kalkan'ı da sert bir dille suçladı: 'Yeniden toparlanalım' diyorlar. Bunu yapabileceğimize inanan var mı? En uygun zamanda yapamadığımızı şimdi nasıl yapacaklar?

'İsteyen gitsin savaşsın'

ÇİRKİN emellerine bundan böyle 'kültürel haklar' adı altında ulaşmaya çalışacaklarını ima eden kardeş Öcalan, yıllarca boş hayallerle dağlara sürüp, ölüme gönderdikleri gençlere de, 'İsteyen gitsin dağlarda savaşsın. Onlara karışmayacağız' dedi.

'Yenildik' itirafı

Yenildik Itirafi

Elebaşı Abdullah Öcalan'ın yakalanıp, yargılanmasından sonra zor günler yaşayan terör örgütünde, Osman Öcalan da teslim bayrağını çekti. PKK'nın silahlı mücadeleyi kaybettiğini itiraf eden Abdullah Öcalan'ın kardeşi Osman Öcalan, 'Türkiye'de yasal bir parti olma' ve 20 - 25 yılda bağımsız devlet kurma hayallerinden söz ederek, 'Bu yolu mantıklı bulmayıp partiyi terk edenlere hesap sormayacağız. Gitsinler, TC ile savaşsınlar' dedi.

Bölücü terör örgütünün, İran ve Irak arasındaki Kandil Dağı'nın İran tarafındaki bölgede yapılan sözde 7. kongresinde, saflar belirlendi. Silah bırakmayı savunanlarla bu görüşe karşı çıkanların büyük çekişmesinin yaşandığı sözde kongrenin ikinci gününde bir konuşma yapan Osman Öcalan, terörizmi savunanlara sert sözlerle tepki gösterdi. Öcalan, 'Biz korkak mıyız? Yıllardır dağda bu mücadeleyi yapmadık mı? Ama şimdi durum farklı. TC üzerimize, tankla, uçakla, aramızdaki hainlerle geldi. Başkanımızı esir aldı. Silahlı mücadeleyi kaybettik' itirafında bulundu.

Parayı nereden bulacağız?

Konuşmasında, bölücü örgüt mensuplarının içinde bulunduğu moral çöküntüsü ve parasızlığı ima eden Osman Öcalan, silahlı mücadeleyi savunan Cemil Bayık ve Duran Kalkan'ı şu sözlerle eleştirdi:

'Yeniden toparlanalım, TC'nin karşısına 1989'daki gibi, 1992'deki gibi çıkalım diyorsunuz. Bunu yapabileceğimize inanan var mı? Alandakileri yeniden bu mücadeleye nasıl sokacağız? Bu kadar parayı nereden bulacağız? Halkımız bunu istiyor mu? Dünya silahlı mücadeleye sıcak bakar mı? 'Ben yaparım' diyen Bayık, 'Ben yaparım' diyen Duran, niye yıllardır bunu başaramadı? Koşulların en uygun olduğu ortamda bile yapamadığımızı şimdi nasıl yapacağız?'

Bölücü örgütün mevcut durumunu korumaya çalıştıklarını söyleyen Osman Öcalan, bunları yaparken tek yolun savaş olmadığını kaydetti. 'Bazı etkili saldırılar yapabiliriz, PKK'nın varlığını kentlerde daha açık ortaya koyabiliriz' diyen Osman Öcalan, bu durumda dünyanın ve Türk kamuoyunun barışa yanaşmayacağı görüşünü dile getirdi.

Bağımsız devlet hayali

Osman Öcalan, devlet kurma amacını silahla başaramadıklarını ve başaramayacaklarını belirttiği konuşmasında, geleceğe yönelik planlarını ise şöyle anlattı:

'Şimdi TC'den kültürel haklar istiyoruz, partinin tüm mensuplarına af istiyoruz. TC'de yasal bir parti olmak istiyoruz. Bunu elde edersek, 20-25 yıllık bir süreçte federe bir yapıya, sonra da bağımsız devlete geçebiliriz. Yapacağımız budur. 'Ben bu yolu mantıklı bulmuyorum' diyenler partiyi terk edebilir. Onlara 'hain' demeyeceğiz, hesap sormayacağız. Gitsinler, TC ile savaşsınlar.'

Bu sözler üzerine, Cemil Bayık ve taraftarlarının büyük tepki gösterdiği Osman Öcalan, 'Parti, bu yolu benimsemiştir. Artık bundan dönüş yoktur' diyerek, kesin kararını ortaya koydu. Öcalan, Türkiye'nin isteklerini yerine getirmemesi durumunda yeni bir değerlendirme yapacaklarını ancak bu yol kapanmadan yeni çözümler aranmayacağını da net bir dille ifade etti.

NOT : Bu haber, 03.01.2000 tarihli AKŞAM Gazetesinden alınmıştır. Haberin gazetede yer alan şeklini görmek için burayı tıklayınız.