Make your own free website on Tripod.com

17 Ağustos 1999 günü Marmara Bölgesi merkezli deprem afeti sonrasında, bazı önyargılı ve devlet düşmanı mihraklar tarafından "Deprem bölgesine müdahalede geç kalındığı veya müdahale edilmediği" yönünde maksatlı yayınlar yapılmış, söylentiler çıkartılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin depremin hemen sonrasından günümüze kadar, depremden zarar gören vatandaşlarımızın yaralarının sarılması amacıyla icra ettiği faaliyetler aşağıdadır. Bu bölümde 2 Kasım 1999 tarihi itibarıyle elde edilen bilgiler   yer almaktadır.

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ'NİN, BÖLGEDE 1 ADET SEYYAR CERRAHİ HASTANE, ORTALAMA 10-15 KİŞİDEN OLUŞAN 5 SAĞLIK EKİBİ, 7 ADET UÇAK, 17 HELİKOPTER, 89 ÇEŞİTLİ CİNSTE İŞ MAKİNESİ, 64321 PERSONELİ BULUNMAKTADIR.

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ PERSONELİ TARAFINDAN, DEPREM BÖLGESİNDE 17 AĞUSTOS 1999 TARİHİNDEN BU YANA, 10.528’ İ SAĞ OLMAK ÜZERE 16.664 ŞAHIS ENKAZ ALTINDAN ÇIKARILMIŞ, 4.900 KİŞİ BÖLGEDEN HELİKOPTER İLE TAHLİYE EDİLMİŞTİR.Yaralilari Kurtaran Bir Askerin Sevinci

DEPREM BÖLGESİNE BUGÜNE KADAR UÇAK VE HELİKOPTER İLE 1813 SAATLİK UÇUŞ GERÇEKLEŞTİRİLMİŞ, 5473 PERSONEL VE 1188 TON MALZEME BÖLGEYE SEVK EDİLMİŞTİR.

ASKERİ HASTANELERE BUGÜNE KADAR YAKLAŞIK 5000 KİŞİ MÜRACAAT ETMİŞ, BUNLARDAN BÜYÜK BİR ÇOĞUNLUĞU TEDAVİ EDİLMİŞTİR.

BÖLGEDE TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ TARAFINDAN 13.207 ÇADIR TEMİN EDİLEREK KURULMUŞ, 18.257 ÇADIRIN KURULMASINDA İNSAN GÜCÜ DESTEĞİ SAĞLANMIŞ, 6 AYRI YERDE HER TÜRLÜ İAŞE VE BARINMA İMKAN MEVCUT OLAN ÇADIR KENTLER TESİS EDİLMİŞTİR. AYRICA TSK’NIN ÇEŞİTLİ ÖZEL EĞİTİM MERKEZLERİNDEKİ 1.868 YATAK KAPASİTESİNİN TALEP EDİLMESİ HALİNDE DEPREMDEN ZARAR GÖRENLER İÇİN TAHSİS EDİLECEĞİ BİLDİRİLMİŞTİR.

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ, DEPREM BÖLGESİNDE BULUNAN 3 İLDE TOPLAM 1.312 ÇOCUĞA HİZMET VEREN 15 ADET KREŞ AÇMIŞTIR.

DEPREM BÖLGESİNDEKİ BİRLİKLER, ÇADIR KURMA, ÇADIRKENTLERİN GELİŞTİRİLMESİ, EMNİYET VE YAĞMALAMANIN ÖNLENMESİ, KİREÇLEME/İLAÇLAMA, YARDIM MALZEMELERİNİN DAĞITIMI VE KOORDİNASYONU FAALİYETLERİNDEN, İHTİYAÇ DUYULANLARI YÜRÜTMEYE DEVAM ETMEKTEDİR.

BÖLGEDE GÖREV YAPAN TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ PERSONELİ SAYISI AŞAĞIDAKİ TABLODA VERİLMİŞTİR.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı

Hava Kuvvetleri Komutanlığı

Jandarma Genel Komutanlığı

TOPLAM

5.266

290

10.226

10.226

NOT: 18 EKİM 1999 TARİHİNDEN İTİBAREN K.K.K.LIĞINA BAĞLI BİRLİKLER GÖREV YERLERİNE DÖNMEYE BAŞLAMIŞLARDIR.


Depremde Hasar Goren Bir KopruBAYINDIRLIK VE İSKAN BAKANLIĞI

BUGÜNE KADAR VALİLİKLER EMRİNE GÖNDERİLEN 770 MİLYAR TL'YA İLAVE OLARAK, BAŞBAKANLIK EMRİYLE ACİL DESTEK FONU'NDAN GELEN 300 MİLYAR LİRA, İLLER BANKASI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ KANALI İLE KOCAELİ, SAKARYA, YALOVA VALİLİKLERİ EMRİNE GÖNDERİLMİŞTİR.

BÖLGEDE 1008 TEKNİK PERSONEL GÖREV YAPMAKTADIR.

KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ'NE AİT 468 ADET İŞ MAKİNESİ, HALEN DEPREM BÖLGESİNDEKİ ÇALIŞMALARDA GÖREV ALMAKTADIR.


SAĞLIK BAKANLIĞI

BÖLGEDE 21 ADET HASTANE, 9 ADET DE SEYYAR HASTANE GÖREV YAPMAKTADIR.

01 EYLÜL 1999 TARİHİ İTİBARİYLE 412 UZMAN, 462 PRATİSYEN HEKİM, 215 ÇEVRE SAĞLIĞI TEKNİSYENİ, 823 YARDIMCI SAĞLIK PERSONELİ VE 761 DİĞER PERSONEL OLMAK ÜZERE TOPLAM 3165 PERSONEL VE 269 AMBULANS GÖREV BAŞINDADIR. 

ULAŞTIRMA BAKANLIĞI

BÖLGEDE 4 KANALLI SEYYAR UYDU SİSTEMİ SERVİSE VERİLMİŞTİR.

TÜRK TELEKOM A.Ş. TARAFINDAN 792 ADET ÇADIR, 47 ADET KARAVAN VE 18 ADET JENERATÖR GRUBU, BÖLGEYE SEVK EDİLMİŞTİR.

ARIZALI TV VERİCİLERİ ONARILARAK SERVİSE VERİLMİŞTİR.

YABANCI KURTARMA VE SAĞLIK EKİPLERİNİN KULLANIMINA AÇIK TELEFON HİZMETE VERİLMİŞTİR.

VATANDAŞLARIN PARASAL YARDIMLARI İÇİN 199 YARDIM HATTI SERVİSE AÇILMIŞTIR.

BÖLGEDE KURULAN ÇADIRKENTLERE VE İLLERİN MUHTELİF YERLERİNE VATANDAŞLARIN HABERLEŞME İHTİYAÇLARI İÇİN TOPLAM 2542 ADET ÜCRETSİZ TELEFON TAHSİS EDİLMİŞTİR.

DEPREM BÖLGELERİNE 220 ADET EL TELSİZİ, 5 ADET SABİT TELSİZ CİHAZI, 1 ADET ROLE VE 5 ADET ANONS SİSTEMİ KURULMUŞTUR.

DEVLET HAVA MEYDANLARI  İŞLETMESİ (DHMi) GENEL MÜDÜRLÜĞÜ'NCE TÜPRAŞ YANGININI SÖNDÜRMEK ÜZERE ARAÇ VE GEREÇLERLR BİRLİKTE 24 TON KÖPÜK VERİLMİŞTİR. AYRICA TÜRK HAVA YOLLARI’NA AİT UÇAKLARLA ÜLKEMİZE GELECEK YARDIM MALZEMELERİNİN TAŞINMASINA DEVAM EDİLMEKTEDİR.

TCDD İŞLETMESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ DEPREMLE İLGİLİ YARDIM MALZEMELERİNİ VE DEPREM BÖLGESİNE TAŞIMA İLE İLGİLİ DİĞER TALEPLERİ ÜCRETSİZ OLARAK KARŞILAMAKTADIR. BAKANLIĞA AİT TOPLAM 920 YATAKLI HASTANELER, DEPREMZEDELERİN İHTİYAÇLARINA TAHSİS EDİLMİŞTİR.


TARIM VE KÖY İŞLERİ BAKANLIĞI

TMO VE TİĞEM STOKLARINDAN DEPREM BÖLGESİNE 53 TON PİRİNÇ, 100 TON UN, 22 TON PEYNİR GÖNDERİLMİŞTİR.

BÖLGEDE MUHTELİF HAYVAN HASTALIKLARININ, GIDA VE SULARIN KONTROLÜ İÇİN TOPLAM 55 PERSONEL GÖREVLENDİRİLMİŞTİR. HALEN GEREKLİ ANALİZLER YAPILMAKTADIR.


ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI

DEPREM BÖLGESİNDE SSK HASTANELERİNDE GÖREV YAPAN PERSONELE İLAVE OLARAK TOPLAM 464 SAĞLIKDepremde Yikilian Binalar PERSONELİ GÖREVLENDİRİLMİŞ OLUP, 53 TAM DONANIMLI AMBULANS VE MUHTELİF İLAÇ VE SAĞLIK MALZEMESİ BÖLGEYE GÖNDERİLMİŞTİR.

DEPREM BÖLGESİNE 63 ÇADIR GÖNDERİLMİŞTİR.

PET HOLDİNG TARAFINDAN DEPREM BÖLGESİNDE BULUNAN 30 HEMODİALİZ HASTASININ AİLELERİ İLE BİRLİKTE TEDAVİ HİZMETLERİNİ DATÇA’DAKİ TESİSLERİNDE KARŞILANABİLECEĞİ YÖNÜNDEKİ TEKLİFİ UYGUN GÖRÜLMÜŞ OLUP GEREĞİ İÇİN BÖLGEDEKİ SSK HASTANELERİNE TALİMAT VERİLMİŞTİR.


SANAYİ VE TİCARET BAKANLIĞI

Bakanlık tarafından şu ana kadar afetzedelere yapılan yardımlar şu şekildedir:

MUHTELİF GIDA MALZEMESİ 119.081 KG
SAĞLIK MALZEMESİ 3.182 MUHTELİF
TEMİZLİK MALZEMESİ 5.904 MUHTELİF
İŞ MAKİNALARI 49 ADET
KURTARMA MALZEMESİ 1.279 ADET
KIRMA VE KESME EKİPMANI 117 ADET
ÇEŞİTLİ EL ALETLERİ 199 ADET
MASKE-FİLTRE 21.530 ADET
AKARYAKIT 24.500 LİTRE
BARINMA - KONAKLAMA ÇADIRI 1.712 ADET
PERSONEL 188 KİŞİ


ORMAN BAKANLIĞI

TUVALET VE BARINMA YERİ YAPIMI İÇİN KERESTELİK TOMRUK VERİLMİŞTİR.

AYRICA AFETZEDELERİN İHTİYAÇLARINI KARŞILAMAK ÜZERE 5000 METREKÜP TOMRUK ORÜS GENEL MÜDÜRLÜĞܒNE TAHSİS EDİLMİŞTİR.

PERSONEL TAŞIMASI İÇİN 3 ADET HELİKOPTER SAĞLIK BAKANLIĞI EMRİNE VERİLMİŞTİR.

02/09/1999 GÜNÜ SAAT 19:00 İTİBARI İLE KURTARMA EKİPLERİ İLE ÇALIŞAN GÖREVLİ SAYISI 323 KİŞİDİR.


ÇEVRE BAKANLIĞI

AKSA AKRİLİK KİMYA SANAYİ TESİSİ'NDE MEYDANA GELEN AKRİLONİTRİL SIZINTISI KONTROL ALTINA ALINMIŞTIR.

EVSEL VE TIBBİ ATIKLARIN TOPLANMASI İÇİN BÖLGEYE 1.120.000 ADET ÇÖP TORBASI, 380.000 ADET DE TIBBİ ATIK TORBASI GÖNDERİLMİŞTİR.

BÖLGEYE 8 ADET DAMPERLİ KAMYON, 20 ADET İLAÇLAMA MAKİNESİ, 1 ADET AMBULANS, BUNLARIN YANI SIRA ÇADIR, YAĞMURLUK, TOZ MASKESİ, YORGAN, YASTIK VE GIDA MADDELERİ GİBİ İHTİYAÇ MALZEMELERİ GÖNDERİLMİŞTİR. AYRICA 8 ADET ÇÖP KAMYONU VE 8 ADET SU TANKERİ GÖNDERİLMESİ İÇİN ÇALIŞMALAR DEVAM ETMEKTEDİR.


KIZILAY GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Yalova Stadi'ndaki Depremzedeler

KIZILAY, 22 KAN MERKEZİ İLE 24 SAAT ARALIKSIZ ÇALIŞMALARINA DEVAM EDEREK BÖLGELERİN İHTİYAÇ DUYDUĞU KANLARI ANINDA TEMİN ETMEK SURETİYLE YERLERİNE ULAŞTIRMIŞTIR.

İSTANBUL ATATÜRK HAVA LİMANI'NDA KIZILAY KRİZ MASASI KURULARAK YURTDIŞINDAN GELEN YARDIM MALZEMELERİNİN ALINIP DEPREM BÖLGESİNE SEVK EDİLMESİ SAĞLANMIŞTIR.

BUGÜNE KADAR TOPLAM 35.730 ADET ÇADIR, 99.650 BATTANİYE, 4.000 ADET UYKU TULUMU, 261.415 KG GIDA GÖNDERİLMİŞTİR.

TOPLAM 33 SEYYAR, 2 MOBİL VE 2 SABİT MUTFAK İLE 57.500 KİŞİYE SICAK YEMEK VERİLMEKTEDİR.


ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANLIĞI

ADAPAZARI 380 KW TRAFO MERKEZİ 28.08.1999 GÜNÜ, OSMANCA KW TRAFO MERKEZİ İSE 30.08.1999 GÜNÜ DEVREYE ALINMIŞTIR.

ORTA GERİLİM BAZINDA TÜM DEPREM BÖLGESİNDEKİ ENERJİ NAKİL HATLARI ONARILARAK SERVİSE ALINMIŞTIR.

DEPREM BÖLGESİNDE TOPLAM 22 ADET SU KUYUSU AÇILMIŞTIR.

500 ADET ÇADIR TEMİN EDİLEREK BÖLGEYE GÖNDERİLMİŞTİR.


DENİZCİLİK MÜSTEŞARLIĞI

DEPREM BÖLGESİNDE BULUNAN 6 ADET YOLCU GEMİSİNİN DEPREMZEDELERİN BARINMASINA YÖNELİK FAALİYETLERİ DEVAM ETMEKTEDİR.

TÜPRAŞ TESİSLERİNDE MEYDANA GELEN YANGINA MÜDAHALE VE KIYI VE DENİZİN KORUNMASI AMACIYLA SÖNDÜREN-2, SÖNDÜREN-5 , SÖNDÜREN-8 ,VE TAHLİSİYE-1 RÖMORKÖRLERİ BÖLGEYE İNTİKAL ETTİRİLMİŞ, AYRICA TÜPRAŞ'A AİT HASAN TURAL, BEYAZIT, AHMET ABAZA VE KUDİL RÖMORKÖRLERİ DENİZCİLİK MÜSTEŞARLIĞI EMRİNE ALINARAK DENİZDEN SOĞUTMA VE SÖNDÜRME İŞLEMİNE BAŞLAMIŞLARDIR. 23-24 AĞUSTOS 1999 GÜNÜ, 3 SÜPÜRGE GEMİSİ, 2 TAHLİSİYE BOTU, 3 RÖMORKÖR, 6 SU GEMİSİ, 2 VİNÇ 20 KOMPRESÖR İLE 6 YABANCI YARDIM GEMİSİ OLMAK ÜZERE TOPLAM 62 ADET GEMİ İLE BÖLGEDE HİZMET VERİLMEKTEDİR.


KÖY HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

AFET BÖLGESİNDE 2021 ADET MUHTELİF İŞ MAKİNESİ İLE 3443 ADET PERSONEL GÖREVLENDİRİLMİŞTİR.

DİĞER KAMU KURUM VE KURULUŞLARI İLE ÖZEL SEKTÖRE AİT İŞ MAKİNELERİNİN DEPREM BÖLGESİNE NAKİLLERİ KÖY HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İMKANLARI İLE GERÇEKLEŞTİRİLMİŞTİR.

SAKARYA İLİNDE TAM TEŞEKKÜLLÜ BİR SONDAJ EKİBİ GÖREVLENDİRİLEREK KURULAN VE KURULACAK ÇADIR KENTLERDE SONDAJ ÇALIŞMALARINA BAŞLANMIŞTIR.

BÖLGE KIRSAL ALANINDA HASAR TESPİT ÇALIŞMALARI TAMAMLANMIŞ OLUP BOZULAN TESİSLERİN ONARIM ÇALIŞMALARINA BAŞLANMIŞTIR.


DEVLET METEOROLOJİ İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

DEPREM BÖLGESİNDEKİ KRİZ MERKEZLERİNE METEOROLOJİ UZMANLARI GÖNDERİLMİŞTİR.

HASAR GÖREN (KULESİ YIKILAN) CENGİZ TOPEL MEYDAN METEOROLOJİ MÜDÜRLÜĞÜ, SEYYAR ÇADIRLAR KURULMAK SURETİYLE, PERSONEL VE TEÇHİZATLA DESTEKLENEREK HAVACILIK DESTEĞİNİ KESİNTİSİZ 24 SAAT SÜRDÜRECEK HALE GETİRİLMİŞTİR.

METEOROLOJİK HİZMETİN KESİNTİSİZ DEVAMLILIĞI AMACIYLA ADAPAZARI , YALOVA VE CENGİZ TOPEL İSTASYONLARINA MOBİL EKİPLER GÖNDERİLMİŞTİR.


BASIN YAYIN VE ENFORMASYON GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

TOPLAM 7 KİŞİ DEPREM BÖLGESİNDE GÖREVLENDİRİLMİŞTİR. MUHTELİF VİLAYETLERDEKİ PERSONEL, YABANCI GAZETECİLERLE TEMAS, HALKLA İLİŞKİLER VE GENEL KOORDİNASYON GÖREVLERİ YAPMAKTADIR.

GENEL MÜDÜRLÜKTE OLUŞTURULAN ENFORMASYON MASASI VASITASIYLA YERLİ VE YABANCI BASIN KURULUŞLARINA AFET SONRASI ÇALIŞMALAR KONUSUNDA BİLGİLER AKTARILMIŞTIR.

SAYIN BAŞBAKANIMIZ İLE HÜKÜMET SÖZCÜSÜNÜN, YABANCI BASIN İLE TEMASLARININ EŞGÜDÜMÜ BASIN YAYIN VE ENFORMASYON GENEL MÜDÜRLÜĞÜNCE GERÇEKLEŞTİRİLMEKTEDİR. BU ÇERÇEVEDE SAYIN BAŞBAKAN İLE 11 MÜLAKAT, HÜKÜMET SÖZCÜSÜ SAYIN BAKAN İLE DE 14 MÜLAKAT GERÇEKLEŞTİRİLMİŞTİR. YURTDIŞI BASIN MÜŞAVİRLİKLERİ DE GÖREV MAHALLERİNDEKİ RADYO VE TELEVİZYON KURULUŞLARINA DEPREMLE İLGİLİ GEREKLİ BİLGİLERİ CANLI OLARAK AKTARMAKTADIR.

20 AĞUSTOS'TAN İTİBAREN GÜNLÜK OLARAK BİR "YABANCI BASIN ÖZETİ BÜLTENİ" ÇIKARILMAKTADIR.

ULUSLAR ARASI MÜZİK KANALI MCM İÇİN BİR KLİP HAZIRLATILIP, PARİS’E GÖNDERMİŞTİR. SÖZ KONUSU KLİP MCM TARAFINDAN BAŞLATILACAK YARDIM KAMPANYASI İLE BİRLİKTE SÜREKLİ YAYINLANACAKTIR.


ADALET BAKANLIĞI

SAKARYA CEZAEVİ TAMAMEN BOŞALTILMIŞTIR.

YALOVA CEZAEVİ'NDEKİ TUTUKLU VE HÜKÜMLÜLERİN DE TEKİRDAĞ CEZAEVİ’NE NAKLİ SAĞLANMIŞTIR.

DEPREM BÖLGESİNDEKİ TÜM SAVCILARA GENELGE GÖNDERİLEREK, SAVCILIKLARCA DİĞER EŞGÜDÜM MERKEZLERİ İLE KOORDİNE SAĞLANARAK ÇALIŞILMASI VE DEPREMDE ÖLEN VATANDAŞLARIMIZLA İLGİLİ BAŞVURULARIN TİTİZLİKLE DEĞERLENDİRİLEREK, MUAYENE VE DEFİN İŞLEMLERİNİN HERHANGİ BİR ŞİKAYETE FIRSAT VERMEDEN YERİNE GETİRİLMESİ İSTENMİŞTİR.

GÖKÇEADA, ERDEK, YALOVA DİNLENME TESİSLERİ'NİN BİR KISMI BOŞALTILARAK DEPREMDEN ZARAR GÖRENLERE TAHSİS EDİLMİŞTİR.

CEZAEVLERİNDE GÖREVLİ ÜÇ PSİKOLOĞA DEPREM BÖLGESİNDE ÇALIŞMAK ÜZERE İZİN VERİLMİŞTİR.


MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI

DEPREMZEDELERİN MSB.LIĞI EĞİTİM MERKEZİ VE MİSAFİRHANELERİNDE İSKAN EDİLMELERİ KONUSUNDAKİ ÇALIŞMALAR TAMAMLANARAK NETİCELER GNKUR. BŞK.LIĞINA BİLDİRİLMİŞTİR. BU KAPSAMDA TOPLAM 128 ODA/411 YATAK DEPREMZEDELER İÇİN HAZIRLANMIŞTIR.

GENELKURMAY BAŞKANLIĞI'NIN MÜSAADESİ ÜZERİNE İZMİT/BEKİRDERE VE DOĞUKIŞLA ARAZİLERİNDE ÇADIR KENT KURULABİLMESİNE İMKAN VERECEK ŞEKİLDE İLGİLİ KOMUTANLIKLARA UYGULAMA EMRİ VERİLMİŞTİR.

İSTANBUL İÇ TEDARİK BÖLGE BAŞKANLIĞI'NCA, HASDAL VE SARI GAZİ EKMEK FABRİKALARI TARAFINDAN ÜRETİLEN EKMEKLER, DEPREM BÖLGESİNDEKİ BİRLİKLERE SEVK EDİLMİŞTİR. DEPREM BÖLGESİNDEKİ BİRLİKLERİN KURU ERZAK, SEBZE VE MEYVE İKMALLERİ YAPILMIŞTIR. TOPLAM 5981 ADET CESET TORBASI 15. KOLORDU'YA SEVK EDİLMİŞTİR.  ADANA’DAN TEMİN EDİLEN 10.000 ADET CESET TORBASI, İZMİT KRİZ MERKEZİNE TESLİM EDİLMİŞTİR.

FRANSA’DAN TEDARİK EDİLEN TOPLAM 50.000 DOZ TİFO AŞISI İLE YARDIM KAPSAMINDA HİBE EDİLEN 20.000 DOZ TETANOS AŞISI, 28 AĞUSTOS 1999 TARİHİNDE ESENBOĞA HAVAALANI'NDAN TESLİM ALINMIŞTIR. 10.000 TETANOS AŞISI ACİL İHTİYAÇ GEREĞİ GÖLCÜK’E İNTİKAL ETTİRİLMİŞ, KALAN AŞILAR 800. SIHHIYE ANA DEPO VE FABRİKA K.LIĞI DEPOLARINA KONMUŞTUR.

DEPREM BÖLGESİNDE İKAMET EDEN VEYA NÜFUSUNA KAYITLI BULUNAN YÜKÜMLÜ ERBAŞ VE ERLERE 45 GÜN SÜRE İLE TABİİ AFET İZNİ VERİLMİŞTİR. DEPREM BÖLGESİNDE İKAMET EDEN VEYA NÜFUSUNA KAYITLI BULUNAN VE AĞUSTOS 1999 ER CELBİNDE SEVKE TABİ YÜKÜMLÜLERDEN İSTEKLİ OLANLARIN SEVKİ, KASIM 1999 CELBİNE ERTELENMİŞTİR.

DEPREM BÖLGESİNE AİT TALEP EDİLEN SAYISAL HARİTALAR 21 AĞUSTOS 1999 TARİHİNDE BAŞBAKANLIK KRİZ YÖNETİMİ MERKEZİNE GÖNDERİLMİŞTİR. GÖLCÜK –YALOVA ‘DA İHTİYAÇ DUYULAN 1/5000 VE 1/25000 ÖLÇEKLİ HARİTALAR VE TAPU KADOSTRO GN. MÜD.LÜĞÜNCE HAZIRLANAN YERLEŞİM KROKİLERİ 1,700 ADET ÇOĞALTILMIŞ VE DONANMA KOMUTANLIĞINA GÖNDERİLMİŞTİR. AMERİKA ‘DAN GELEN KURTARMA EKİPLERİNE VERİLMEK ÜZERE, İZMİT, GÖLCÜK, İSTANBUL BÖLGELERİNE AİT 1/25,000 ÖLÇEKLİ 19 HARİTADAN 20’ŞER ADET VE İSTANBUL ŞEHİR PLANI CD’Sİ 1 ADET OLMAK ÜZERE TESLİM EDİLMİŞTİR.

HARİTA GN.K.LIĞINA AİT 1 ADET SIKIŞTIRMALI ÇÖP KAMYONU 22 AĞUSTOS 1999 TARİHİNDE GÖLCÜK'E İNTİKAL ETTİRİLMİŞTİR.

HAZİNE MÜSTEŞARLIĞININ İSTEĞİ DOĞRULTUSUNDA DÜNYA BANKASI İLGİLİLERİNİN BÖLGEDE YAPACAKLARI İNCELEME MAKSADIYLA 4 ADET 1 BEA 1/250.000 ÖLÇEKLİ HARİTA VE DEPREM RİSK HARİTASI TESLİM EDİLMİŞTİR.

BAŞBAKANLIK KRİZ MERKEZİ'NİN İSTEĞİ DOĞRULTUSUNDA 1/250 .000 ÖLÇEKLİ İSTANBUL, BURSA, EREĞLİ, ADAPAZARI HARİTALARINDAN 6’ŞAR KOPYA TESLİM EDİLMİŞTİR.

GENELKURMAY BAŞKANLIĞI'NCA; 30 EYLÜL –12 EKİM 1999 TARİHLERİ ARASINDA 15.NCİ KOLORDU 100 YATAKLI ASKERİ HASTANESİ DERİNCE/İZMİT’TE İCRASI PLANLANAN FERDİ SEFERBERLİK EĞİTİMİNİN İPTAL EDİLDİĞİ BİLDİRİLDİĞİNDEN, BU BİRLİĞE PLANLANAN, YÜKÜMLÜLERİN SİLAHALTI DAVETİYELERİ İPTAL EDİLMİŞTİR.

HER BİRİ İKİ AİLELİK OLMAK ÜZERE, DONANMA K.LIĞINA 250 ADET VE 15 NCİ KOLORDU K.LIĞINA 250 ADET ÇADIR TEMİNİ ÇERÇEVESİNDE TOPLAM 500 ADET ÇADIR İMAL ETTİRİLMEKTEDİR. İSTANBUL İÇ TED.BLG.BŞK.LIĞINA, 500 ADET TÜNEL TİPİ ÇADIR ALIMI İÇİN EMİR VERİLMİŞTİR. BURSA İÇ TED.BLG.BŞK.LIĞINA 10.000 ADET CESET TORBASI TEDARİKİ İÇİN EMİR VERİLMİŞTİR. 300 ADET SAHRA TİPİ ÇADIR VE 15.000 ADET PANÇONUN DONANMA KOMUTANLIĞINA, 20.000 ADET PANÇONUN İSE 15.KOR.K.LIĞINA SEVKİ HUSUSU K.K.K.LIĞINA BİLDİRİLMİŞTİR. BAHSE KONU ÇADIR VE PANÇOLAR, ANILAN KOMUTANLIKLAR TARAFINDAN SORUMLULUK BÖLGELERİNDEKİ AFETZEDELERİN BARINMASI İÇİN KULLANILACAKTIR.

DEPREME YÖNELİK OLARAK, PREFABRİK AFET KONUTU YAPILMAK ÜZERE ARAZİ TEMİNİNE YÖNELİK ÇALIŞMALAR KAPSAMINDA, BEKİRDERE, DOĞUKIŞLA VE HENDEK–NÜZHETİYE ARAZİLERİNİN BAYINDIRLIK VE İSKAN BAKANLIĞI'NA VERİLMESİ KONUSUNDA PROTOKOL ÇALIŞMALARI DEVAM ETMEKTEDİR.


İÇİŞLERİ BAKANLIĞI

SİVİL SAVUNMA BİRLİKLERİNDEN, HAZIR DURUMA GEÇMELERİ İSTENEREK SABAH 06.30'A DEK ANKARA, İSTANBUL VE ERZURUM BİRLİKLERİ AFET BÖLGESİNE GÖNDERİLMİŞTİR.

AFET BÖLGESİNİN İŞ MAKİNESİ, GIDA, BARINMA, KURTARMA VE SAĞLIK EKİBİ, GÜVENLİK GÜCÜ VB. İHTİYAÇLARI KRİZ MERKEZİNE GELEN BİLGİLER DOĞRULTUSUNDA KARŞILANMAYA ÇALIŞILMIŞTIR. VALİLİKLERCE TOPLANAN YARDIMLARIN KOORDİNE EDİLEREK İHTİYACI OLAN AFET BÖLGESİ İLLERİNE GÖNDERİLMESİ SAĞLANMIŞTIR.

37 ADET MÜLKİ İDARE AMİRİ BÖLGEDE GÖREVLENDİRİLMİŞTİR.

EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ VE JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞI'NCA BÖLGEYE TAKVİYE GÜVENLİK GÜÇLERİ GÖNDERİLMİŞTİR.

DEPREM İÇİN TOPLANAN YARDIM PARALARININ T.C. ZİRAAT BANKASI ANKARA MERKEZ ŞUBESİ'NDE AÇILAN “MARMARA BÖLGESİ DEPREMZEDELERİNE MERKEZİ YARDIM HESABI”NA YATIRILMASI KONUSUNDA 80 İL VALİLİĞİNE BİR GENELGE İLE TALİMAT VERİLMİŞTİR.

KİMLİĞİ BELİRLENEMEYEN CENAZELERİN DEFİN İŞLEMLERİNİN, FOTOĞRAFLARI ÇEKİLİP KAYDI TUTULDUKTAN SONRA DEFNEDİLMELERİ TALİMATI VERİLMİŞTİR.

24 İL VALİLİĞİNDEN, KAMUYA AİT SOSYAL TESİSLERİ DEPREMZEDE VATANDAŞLARIMIZIN YERLEŞMESİ İÇİN DÜZENLEMELERİ İSTENMİŞTİR.

YURTDIŞINDA ÇALIŞMAKTA OLAN VE KİMLİĞİNİ, PASAPORTUNU ENKAZ ALTINDA KAYBEDEN VATANDAŞLARIMIZIN YURTDIŞINA ÇIKIŞLARINDA KOLAYLIK GÖSTERİLMESİ İSTENMİŞTİR.

SİVİL SAVUNMA TEŞKİLATI'NCA TOPLAM 244 VATANDAŞIMIZ ENKAZ ALTINDAN SAĞ OLARAK ÇIKARILIRKEN, 519 VATANDAŞIMIZIN İSE CESETLERİ ÇIKARILMIŞTIR.


DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI

DIŞ TEMSİLCİLİKLERİMİZE GÖNDERİLEN TALİMATLARLA, BULUNDUKLARI ÜLKE MAKAMLARINDAN ARAMA-KURTARMA EKİBİ GÖNDERMELERİ TALEP EDİLMİŞ, DAHA SONRA BAŞBAKANLIK KRİZ YÖNETİM MERKEZİ BAŞKANLIĞI'NDAN ALINAN İHTİYAÇ LİSTELERİ DIŞ TEMSİLCİLİKLERİMİZE ULAŞTIRILMIŞTIR.

ÜLKEMİZE YOĞUN BİÇİMDE GÖNDERİLEN YARDIMLAR HAKKINDA DIŞ TEMSİLCİLİKLERİMİZDEN ALINAN BİLGİLER DÜZENLİ BİÇİMDE BKYMB’NA İLETİLMİŞ, BURADAN ALINAN TALİMATLAR DIŞ TEMSİLCİLİKLERİMİZE GÖNDERİLMİŞTİR.

26 BİN CİVARINDA ÇADIRIN HİBE ŞEKLİNDE ÜLKEMİZE GELMESİ SAĞLANMIŞTIR.

İZMİT-SAKARYA VE YALOVA KRİZ MASALARINA DA BAKANLIK GÖREVLİLERİ GÖNDERİLMİŞTİR.

YURDUMUZA GELEN YABANCI EKİPLERİN VE GÖNDERİLEN İNSANİ YARDIM MALZEMELERİNİN ÜLKEMİZE SORUNSUZ BİÇİMDE ULAŞIMININ SAĞLANMASI AMACIYLA, GEREKLİ TEDBİRLER ALINMIŞTIR. İNSANİ YARDIM GETİREN UÇAKLARIN MÜRETTEBATINA VERİLECEK HER TÜRLÜ HİZMETİN BEDELİNİN DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINCA KARŞILANMAK ÜZERE, HAVAŞ TARAFINDAN ÖDENMESİ TEMİN EDİLMİŞTİR.

ULUSLARARASI KURULUŞLARIN YAPTIĞI YARDIMLARIN EŞGÜDÜMÜ SAĞLANMIŞTIR.

KIZILAY VE TRT HESAPLARI DA DIŞ TEMSİLCİLİKLERİMİZE İLETİLMİŞTİR.


MALİYE BAKANLIĞI

KONSOLİDE BÜTÇEYE DAHİL KURUMLARIN DEPREM BÖLGESİNDEKİ FAALİYETLERİYLE İLGİLİ HER TÜRLÜ ÖDENEK İŞLEMLERİ HIZLA SONUÇLANDIRILMAKTADIR. BAKANLIKLARIN VE KURULUŞLARIN ÖDENEKLERİNİ KULLANABİLMELERİ İÇİN HARCAMA PROGRAMLARINDA GEREKLİ REVİZELER YAPILMIŞTIR.

DEPREMDEN ZARAR GÖRDÜĞÜ ANLAŞILAN BELEDİYELERE 2 TRİLYON 5 MİLYAR TL. MALİ YARDIM YAPILMIŞTIR .

GEÇİCİ YERLEŞİM YERLERİ KURULMASI AMACIYLA UYGUN HAZİNE ARAZİLERİ TESPİT EDİLMİŞTİR.

MALİYE BAKANLIĞI İLE BAKANLIĞA BAĞLI VE İLGİLİ KURULUŞLARIN DİNLENME TESİSLERİ BOŞALTILMIŞ OLUP,  DEPREMZEDELERE TAHSİS EDİLMİŞTİR.


MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MERKEZ VE TAŞRA TEŞKİLATINDAN KAN BAĞIŞI KAMPANYASI BAŞLATILMIŞTIR.

DEPREMZEDE ÖĞRETMENLERİN NAKİLLERİ İLE İLGİLİ TALEPLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ ÇALIŞMALARI BAŞLATILMIŞTIR.

MİLLİ EĞİTİM BASIMEVİ TARAFINDAN 1 TON SÜT İLE TEMİZLİK MALZEMESİ DEPREMZEDELERE VERİLMEK ÜZERE İSTANBUL İL KRİZ MASASI'NA TESLİM EDİLMİŞTİR.

7 İLİMİZDEKİ İLKÖĞRETİM KURUMLARININ ONARILMASI AMACIYLA İLK ETAPTA 1 TRİLYON 600 MİLYAR TL. ÖDENEK GÖNDERİLMİŞTİR.

ÜCRETSİZ DAĞITIMI YAPILMAK ÜZERE 400.000 ADET DERS KİTABININ BASIMI DEVAM ETMEKTEDİR.

AFETE MARUZ KALAN VATANDAŞLARIMIZIN İLAÇ VE TEDAVİ GİDERLERİ İÇİN 669 MİLYAR TL. ÖDENEK, İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜKLERİNE GÖNDERİLMİŞTİR.

BÖLGEYE 6.500 ADET AĞIZ MASKESİ VE 312 ADET İŞ ELDİVENİ GÖNDERİLMİŞTİR.

10 ADET EĞİTİM TESİSİ VE SOSYAL TESİS DEPREMZEDE VATANDAŞLARIN HİZMETİNE SUNULMUŞTUR.

312 ADET SEYYAR TUVALET KOCAELİ, SAKARYA, YALOVA, İLLERİNE GÖNDERİLMİŞTİR.

OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİ İÇİN, 40 ADET OKUL ÖNCESİ EĞİTİM SETİ GÖNDERİLMİŞTİR.

PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK YAPMAK ÜZERE 8 ÖĞRETMEN BOLU (DÜZCE,GÖLYAKA) VE SAKARYA’DA GÖREVLENDİRİLMİŞTİR.